Pojednání o migréně

Rozhodla jsem se svou bolest převést do něčeho produktivního a užitečného. Udělat z něčeho úděsného něco úžasného. Nebo aspoň snesitelného. V psychologii nese tento proces název sublimace.

Popis:

Tíha. Tíseň. Trýzeň. Rozmazané vidění. Všude pruhy….pruhy….potřeba tmy. Ticha. Klidu. Tekutin. Bože….světlo bodá….jen to ne….spím? měla bych….bolest….tříštivá palčivá ozvěna v dutině lebeční…stovky střepů. Slepota. Chromý sluch. Pískot v uších. Temno. Zatemnění….************Každá myšlenka bolí. Jakoby narazila na stěnu mozku a odrazila se od mozkových plen někam do nicoty a vrátila se s plnou náručí nožů…jo, těch má na rozdávání….hlava je terčem šipek. Stůňu. Nevidím. Nevnímám. Nechci….nemůžu…mlha. stíny. Rozmazané šmouhy. Všude….čas plyne tak rychle….v hlavě tluče tisícovka permoníků svou hymnu zla. Tlukot srdce. Buch buch. Buch na bránu ducha…padá stěna. Dělá bordel a tříská do zvonu uvnitř mě….au…zmatenost. mrákoty. Kudy kam. Už dost. Prosba. Přání. Hrozba. Zoufalství. Bezmoc. Panadol. Ibalgin. Neurol. Krucinál…..kurvafix. zmítám se v křeči. Zmítám se na zemi. Hlavou zeď neprorazíš, ale je ti, jako bys to zkoušela celu uplynulou hodinu……zatraceně….krutý svět…nevděčné tělo. Stres. Prosím konec. Naděje – mizivá. S každým znatelným tikotem tepu na spáncích, které pulzují, jakoby snad měly vyplivnout všechnu krev ven z hlavy, vychrstnout jí na bílou stěnu či zbrusu nový ubrus…..s každým jiskřením ohně v mozku, který plápolá a vzplane jak se mu zlíbí. A není léku….jen čekej….čekej…..až uvidíš světlo….na konci…..bude to mihotavé jemné světlo pocitu úlevy….vydrž tu vzdouvající se vlnu…to hromobití….ty červy co se dobývají ven nebo naopak hlouběji dovnitř, to nejde poznat, a kroutí ti s orgány. Orkán střepů…..vrážejí se do masa….trhají a rvou ho na miliardu koušíčků…..šavlozubý tygr..seká…..mstí se…odplata. Trest. Bič je proti tomu pohlazení. Skála se drolí…hroutí….těžký tvrdý kámen…..ohromný nezdolný šutrák tlačící na mozeček…mozek je z gumy..nefunkční….prázdný…jehelníček. okovaná lebka. Železná maska. Obruč stahující se kolem hlavy. Svatožář, která pálí….zrdcující pěst neustále dorážející na měkký mozek….vystřelit si ho z hlavy. Vzít pistol, natáhnout a střelit. Vítězství. Oslava. Party. Radost. Sekt……tekoucí mok….mokvající tok….tokající mol. Nesmysl. Nonsens. Blbost. Spletitá místa. Slepé chodby. Uzavřené prostory.

TAK DOST!!!!!!

 

Dopis:

Milá My – gréno,

Vítej v mé hlavě. Jak se ti tam líbí? Usídlila ses a evidentně ti prostředí mých mozkových plen svědčí a poskytuje ti zázemí pro tvůj rozvoj. Přišla jsi bez pozvání a neurčila datum ani přibližný čas svého odchodu. Ráda bych tě upozornila, že prostor, který obýváš, je místem kreativních myšlenek, dětských snů a velkolepých přání, cílů a plánů do budoucna. Pro tebe tam tedy příliš místa nezbývá.

Rozhodla jsem se ti věnovat tento dopis, abych vyjádřila svůj postoj k tobě. Beru tě jako otazník. Zatím mi není jasné, v čem mě hodláš posunout, nebo jaké výzvě mám přesně čelit. Jsi mezníkem možná oddělujícím něco důležitého. I když s tvými projevy a metodami nátlaku nesouhlasím, jsem nucena je přijmout. Prozatím. Snažím se tě pochopit a věřím, že dialog je cesta, která řeší nejeden problém. Oslovuji tě přímo. Nebojím se. Ač mezi nás stavíš bariéry a bojuješ nefér zbraněmi, zřejmě jsi i přítelkyní naznačující mi, že jsem kdesi něco potlačila. Nyní je mi daní tvá bolest. A tvá bolest je i má. Neseme ji spolu.

Navrhuji brát naši společnou pouť, ten krátký úsek, kdy se stáváme Ježíšem nesoucí svůj kříž na horu Golgotu, tedy Lebku, jako poučení. Jako signál nefunkčního řešení pro mě subjektivně nepříjemných pocitů. Pevně věřím, že dostanu šanci a příležitost se příště zachovat jinak, více adaptivně a efektivně.

Pokud jsem porozuměla tvému poslání, prosím tě, odejdi. Vzdal se a pokračuj tam, kde je tě zapotřebí. Pokud ne, lze zvolit i jiný ukazatel směru. Zkus laskavé pohlazení a citlivý přístup namísto invazivního vytloukání mozku.

S přáním brzkého konce tvé směny,

tvá momentální hostitelka, Pavlína.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*